En iyi doktor ve hastaneyi sizler için organize ediyoruz.

Ortopedi AmeliyatlarıOrtopedi Ameliyatları

Ortopedi; hareket sistemi üzerinde meydana gelen yaralanma ve hastalıkları tedavi eden tıbbi bilim dalına verilen addır. Ortopedi dalı kendi içinde farklı alt dallardan oluşur. Omuz, diz, el, ayak bileği cerrahisi ortopedi gibi alt dallar olarak sıralanır. Artroplasti, eklem protezleri tedavisini adıdır. El cerrahisi işlemleri de ortopedi alanında yapılır. Bu işlemler sırasında mikro cerrahiden de faydalanılabilir. Ortopedi ana bilim dalının alt dalları cerrahi işlemler ile gerçekleşir. Boy uzatma, ortopedik onkoloji, çocuk ortopedisi, kemik iltihabı ve daha fazla tedavi çeşitlerinin hepsi ortopedi alanının alt dalları içerisinde yer alır.

Ortopedi Hangi Hastalıklar İle İlgilenir?

Ortopedi hareket sistemini etkileyen, her çeşit hastalığın teşhis ve tedavisinde görevlidir. Bu alanda tedavi gören hastalar, sonradan oluşan yaralanmalar ve travmalar sebebi ile başvuracağı gibi doğuştan gelen hastalıkları sebebi ile ortopedi bölümüne başvurabilir. Doğuştan gelen bacak eşitsizliği gibi problemler ortopedi alanında tedavi edilir. Yine doğuştan gelen kalça çıkıkları ortopedi alanının takip ettiği hastalıklar içinde ilk sıralardadır. Ortopedi alanı; sinir sıkışması, eklem rahatsızlıkları, menisküs gibi yaralanmalar, eklem kireçlenmesi gibi hastalıkların da tedavi edildiği alandır.

Ortopedi alanında tedavisi gerçekleştirilen diğer rahatsızlıklar; kemik kırığı ve iltihabı, romatizmalar, bel ve boyun fıtıkları, çeşitli çıkıklar gibi sıralanabilir. Ortopedi uzmanlarına çeşitli rahatsızlıklar ile başvuran kişilerde genellikle hareket zorluğu ve yoğun derecede ağrı belirtileri görülür. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte ortopedik rahatsızlıkların temel bulguları vardır. Bunlar ilgili yerde ani tutulmalar, his kaybı, ağrı ve kuvvetsizlik olarak ortaya çıkar. Boyun, bel ve sırt ağrıları şikayetleri ilk sıralardadır. Denge bozukluğu ve uyuşukluk gibi ortopedi sorunları yaşayan kişilerde bu bulgular ile ortopedi bölümüne başvurur.

Ortopedik hastalıkların acil tedavi edilmediği durumlarda yanlış kaynama, kemik eğriliği, hareketlerde güçlük gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebepler kemik, kas ve diğer dokularda yaşanan rahatsızlıklarda zaman kaybetmeden ortopedi uzmanına danışılması oldukça önemli bir konudur. Ortopedi hastalarına; fizik tedavi ya da ilaçla bazı durumlarda ise cerrahi müdahaleler ile farklı tedaviler uygulanabilir.

Reklam Alanı


Ortopedi Tedavileri

Ortopedi kendi alanına destek olan fizik tedavi gibi diğer birimlerle de işbirliği içinde çalışır. Ortopedide el cerrahisinden protez işlemlerine kadar geniş bir alanda çalışmalar yürütür. Ortopedi biriminde yapılan işlemler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

El Cerrahisi - Mikrocerrahi: El parmak uçlarından omuz bölgesine kadar olan tüm kısım el cerrahi alanında değerlendirmeye alınır. El ile omuz bölgesinde yaşanan kemik kırıkları, ortopedi alanında tedavi edildiği gibi tendon-kas kopmaları, sinir sıkışmaları gibi problemler de ortopedi alanı tedavileri içine girer. Ellerdeki hassas hareketler sebebi ile el cerrahisi dikkat ve büyük bir sabırla devam edilmesi gereken bir alandır.

Mikrocerrahi çıplak gözle bile görmenin nerdeyse imkansız olduğu 1 mm'den de küçük sinirleri ameliyat etmeye yarar. Aynı zamanda el, kol bacak ve ayak gibi organların kopmasında başarı ile yerine yeniden yerleştirilebilir.

Omurga Hastalıkları ve Cerrahisi: Omurga eğrilikleri ile kırıklar, bu alanın tedavileri içinde en sık yer alan uygulamalardır. Omurga üzerinde doğuştan ya da sonradan meydana gelen skolyoz, spondilolistezis, omurga yaralanmaları ve omurga enfeksiyonları teşhis ve tedavilerinde cerrahi uygulanır.

Diz Cerrahisi: Diz, vücutta en fazla yüke maruz kalan alandır. Diz bölgesinde yaşanan problemler diğer bölgelere göre çok daha fazladır. Özellikle ısınmadan spora başlamak ve dizleri aşırı zorlamak diz cerrahisine başvurmakla sonuçlanabilir. Bu alandaki kıkırdak dokusuna zarar vermemek için çeşitli yanlış hareketlerden uzak durulmalıdır. Dizin eklemlerinde ortaya çıkan menüsküs, eklem kıkırdağı, ön çapraz bağ gibi alanların yaralanmaları spor öncesi ısınmama sonucu yaşanabilir. Eklem içlerinde ortaya çıkan çeşitli kırıklar, artroskopik adı verilen cerrahi yöntemi ile tedavi edilmektedir.

Ayak Bileği Cerrahisi: Ayakta gelişen çeşitli hastalıkları tedavi etmek amacı ile ayak bileği cerrahisi uygulanabilir. Artroskopi yöntemi ile yapılan ayak bileği operasyonlarında fiberoptik aletlerden yardım alınır. Fiberoptik aletler aracılığı ile eklem içleri görüntülü şekilde muayene edilir. Ortaya çıkan hastalıklar ile yaralanmaların teşhisi kolaylıkla tespit edilir. Artroskopi ile birkaç küçük cilt kesisi de açılabilir. Açılan kesi çok ufak boyutlarda olduğu için açık ameliyata göre çok daha hızlı iyileşme yaşanır. Operasyonlar ortalama 1 saat kadar sürer. Hasta tedavi tamamlandıktan kısa bir süre sonra taburcu edilir. Operasyondan birkaç gün sonra ayağının üzerine basabilir.

Omuz Cerrahisi: Bu alanda; donuk omuz, impingement (kemik uzamasından dolayı ortaya çıkan ağrı) en çok başvurulan hastalık durumlarıdır. Omuz bölgesinde yaşanan çeşitli sorunlar kapalı ya da açık cerrahi operasyonlar ile tedavi edilir.

Bacak Eşitsizliği ve Boy Uzatma Tedavisi: Bacaklarda oluşan eşitsizliği ya da çarpık bacak sorununu İlizarov yöntemi sayesinde tedavi edilir. İlirazov yöntemi sayesinde uzun olan bacak kısaltılabilir ya da kısa olan bacak uzatılarak eşitlenebilir. Kemik kırıklarında yaşanan kaynama sonucu ortaya çıkan eğrilik, kısalık ya da yumuşak doku kaybı tedavilerinde bu yönteme başvurulur. Kemik kayıpları ve doğuştan gelen hastalıklar sonrası gelişen eşitsizlikler hem çocuklarda hem de yetişkinlerde tedavi edilebilir. İlizarov yöntemi ile tedavi edilen hastalıklar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Kaynamayan kırık tedavisi uygulanır.
  • Kapalı ve açık kırıklar tedavi edilir.
  • Kol ve bacak eğrilikleri tedavisinde de ilizarov gibi yöntemler uygulanır.
  • Kemik uzatma işlemlerinde de ilizarov tedavisi tercih edilir.
  • Travma, tümör ya da enfeksiyon sonrası gelişen kemik kayıpları tedavisinde uygulanır.
  • Metabolik hastalıklar ve yapısal kemik bozukluklarında uygulanır.
  • Kemik enfeksiyonlarında da uygulanan bir yöntemdir.

Pediatrik Cerrahi: Doğuştan gelen hastalıkların tedavisi alanıdır. Kalça çıkığı, yürüme bozuklukları, Tortikollis, ayak sorunları ile çeşitli omurga rahatsızlıkları pediatrik cerrahi tedavileri arasında yer alır.

Onkolojik Cerrahi: İskelet sisteminde yaşanan iyi ya da kötü huylu tümörlerin tedavisini gerçekleştirmek üzere bu alana başvurulur.

Spor Travmatolojisi: Vücut direncini artıran spor, gerekli hazırlıklar yapılmadan başlandığında bazı fiziksel sorunların gelişmesine sebep olabilir. Spor aktiviteleri sırasında travmaya en çok maruz kalan bölgeler içinde en büyük pay diz eklemlerindedir. Tüm spor travmatoloji teşhis ve tedavisi uzman hekimlerce yapılmalıdır.

Reklam Alanı


Loader