En iyi doktor ve hastaneyi sizler için organize ediyoruz.

SünnetSünnet

Sünnet; penis ucunda bulunan fazla cilt dokusunun cerrahi yöntemlerle çıkarılarak, penis baş kısmının görünür hale getirilmesini sağlayan uygulamadır. Penis başını kaplayan mukozal doku bir diğer ismi ile de prepisyum yani sünnet derisi olarak bilinir. Söz konusu derinin alınma işlemi doğumdan erişkinliğe kadar geçen dönemde yapılmakla birlikte, daha hızlı bir iyileşme ve de travma oluşma riskini en aza indirgemek adına yeni doğan döneminde yapılması çok daha uygun olacaktır. Öyle ki sünnet esnasında penis ucunda bulunan deri belirli bir şekilde ve uzunlukta kesilir. Ancak yapılan işlemlerde güvenliği sağlamak adına sünnet operasyonunun mutlaka alanında uzman Üroloji uzmanları tarafından yapılmasına özen gösterilmesi gerekir. Aksi takdirde çok ciddi lezyonların oluşması da kaçınılmaz olacaktır.

Reklam Alanı


Sünnet Nasıl Yapılır?

Sünnetin nasıl yapıldığına yönelik birçok yöntemden söz etmek mümkündür. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın aralarında çok büyük bir ayrım olmayacaktır. Fakat bazı durumlarda penisin anatomik yapısından kaynaklanıyor olması nedeniyle farklı bir yöntemin uygulanması gerekebilir. Böyle durumlarda sünneti yapacak olan hekimlerin mutlaka alanında deneyimli yani uzman olmasına dikkat etmek şarttır. Sünnette en çok tercih edilen uygulama klasik cerrahi olarak bilinir. Klasik cerrahi yönteminde penis başını kaplayan mukozal doku, kesilerek çıkarılmaktadır. Operasyon sonrasında oluşan kanamanın engellenmesi adına korter kullanılacaktır. İşlem bitiminde iyileşmesi hızlandırmak için kesi kenarları kendiliğinden eriyen dikişlerle yaklaştırılır. Bunun yanı sıra sünnet uygulamasında tercih edilen bir diğer yöntem ise sünnet derisinin bir aygıt içine sıkıştırılarak kesilmesidir. Aygıt içine sıkıştırılan deri kesildikten sonra kendiliğinden düşer. Sünnet yapacak olan hekim ilk olarak hangi tekniği kullanacağı konusunda çocukların ailesini detaylı bir şekilde bilgilendirmektedir. Daha sonra gerçekleştirilecek olan operasyondan kaynaklanan riskler hakkında yazılı bilgi verilerek, onay alınacaktır. Sünnet çok uzun süren bir işlem değildir. Aynı zamanda da Üroloji uzmanları tarafından kısa süre içerisinde ve güvenilir bir şekilde tamamlanması mümkündür.

Sünnet

Sünnet Kimler Tarafından Yapılır?

Sünnet gerçekleştirecek olan kişilerin, işlemi gerçekleştirmedeki farklı yöntemler konusunda oldukça bilgili ve deneyimli olması gerekir. Bu nedenle sünnet işleminin en güvenilir bir şekilde yalnızca cerrahlar tarafından yapılabileceği de kesinlikle unutulmamalıdır. Özellikle de çocuklar sünnet edileceği zaman, çocuk cerrahlarını seçmek daha doğrudur. Çünkü yapılacak olan işlem çocukların fiziki ve ruhsal sağlığını derinden etkilemekle birlikte, işlem gerçekleştirilirken de en doğru ve güvenilir teknikler kullanılarak çocuklara endişe yaşatmamaya özen gösterilmesi şarttır. Öyle ki Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 23 Mart 2015 tarihinde yayımlanmış olan yönetmelik kapsamında, 1219 sayılı Kanunun 3. maddesine göre, sünnet işlemi genel tababet icrası kapsamında bulunur. Bu nedenle işlemin sadece tabipler tarafından yapılması mümkündür. Ayrıca 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren de sünnet işleminin sadece hekimler tarafından yapılması yasallaştırılmıştır. Hekimler dışındaki kişiler tarafından gerçekleştirilen sünnet operasyonlarının tespit edilmesi durumunda, kişilere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 1000 güne kadar da adli para cezası verilmektedir.

Reklam Alanı


Sünnet Ne Zaman Yapılır?

Sünnet, ameliyathane koşullarında yapılması gereken cerrahi bir prosedürler. İşlem üroloji uzmanları tarafından gerçekleştirildiğinde cerrahi prensiplere yüzde yüz uyum sağlanacağından doğumdan başlamak üzere hemen her yaşta yapılması mümkündür. Buna ek olarak ise 2 ile 4 yaş arasındaki çocuklar da kendi cinsiyetlerini ve genital organlarını tanımaya başladıklarından dolayı sünnet daha hassas bir süreç haline gelir. Bu nedenle doğumu takip eden zaman dilimi içerisinde, bebekler hastaneden çıkmadan önce ya da ilk bir ay içinde sünnet olması öneriliyor. Aynı zamanda 6 ile 7 yaş sonrası da sünnet operasyonu için ideal bir dönemdir.

Sünnet Öncesinde Nasıl Hazırlık Yapılır?

Sünnet operasyonu gerçekleştirilmeden önce mutlaka Ürologlar tarafından fiziksel bir incelemenin yapılmasına ihtiyaç duyulacaktır. Aynı zamanda sünnet olacak çocuğun yaşına bağlı olarak da yapılacak hazırlıklar farklılık gösterir. Fakat yaş kaç olursa olsun fiziksel hekim muayenesi operasyonun ilk ve en önemli kısmını oluşturacaktır. Öyle ki yapılan fiziksel muayene ile hekimler penisin anatomik yapısını detaylı bir şekilde değerlendirecektir. Daha sonraki aşamada ise sünnet derisinin yapısına bakılır, idrar deliğinin yeri ve yapısı incelenir. Bunun yanı sıra penisin gömük, eğri veya dönük olup olmadığına iyice bakılır. Bir sonraki aşamaya geçildiğinde ise hemofili kontrolü yapılacaktır. Hemofili bilindiği gibi kan pıhtılaşmasıyla alakalı sorundur. Sünnet olan kişilerde hemofili bulunması durumunda devam eden kanamalara engel olmak da ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Ayrıca çocukların kanama ve morarmaya yatkın olup olmadığı, çocukların ailesinde hemofili hastalığının olup olmadığına da çok dikkat edilmelidir. Tüm bunların dışında ise sünnetten önce yalnızca kan sayımı yapılması yeterli olacaktır. Büyük çocukların sünnetinde ise hazırlık süreci biraz daha basit olacaktır. Böyle durumlarda ilk olarak sünnet yapacak hekim tarafından işlem hakkında detaylı bilgi verilir. Daha sonra verilen bilgilendirmeyle birlikte, sünnet öncesinde ve sonrasında ortaya çıkması muhtemel olan durumların önlenmesi amaçlanır. Ayrıca çocukların endişesinin azalması açısından da oldukça önemli bir aşamadır. Hekimler tarafından yapılacak olan bilgilendirmenin mutlaka çocukların anlayacakları şekilde, ayrıntılı ve doğru olması şarttır. Kesinlikle yanlış bilgi verilmesinden kaçınılması gerekir.

Reklam Alanı


Sünnet Sonrasında Oluşabilecek Riskler

Sünnet cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle de bazı komplikasyonların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi sünnet operasyonunda da en yüksek risk kanama ve yara yeri enfeksiyonu oluşmasıdır. Buna engel olmak adına yara bakımının belirtilen şekilde ve uygun ürünlerle yapılması şarttır.

  • Nadir olarak da olsa penis derisinin fazla kesilmesi
  • Hatalı kesime bağlı olarak pipinin gömük kalması
  • İlerleyen süreç içerisinde sünnet revizyonları

Sünnet operasyonunun bilinen en önemli riskleri olarak bilinen bu semptomlar genellikle alanında uzman olmayan kişiler tarafından ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda sünnete bağlı olarak kanama ve yara yeri enfeksiyonu oluşma ihtimali de vardır. Kanama ve yara yeri enfeksiyonuna engel olmak için steril koşullarda iyi bakım şarttır.

Reklam Alanı


Sünnet Olmanın Sağlık Açısından Faydaları

Sünnet ülkemizde dini gerekliliklerden dolayı yapılıyor olsa da sağlık açısından da çok faydalı bir uygulamadır. Öyle ki alanında deneyimli cerrahlar tarafından yapılan sünnet, kısa sürede iyileşir. Ayrıca sünnet derisiyle alakalı problemlerin oluşmasına da engel olan sünnet, iltihap ve darlık hastalıklarını giderir. Başka bir sorun varsa da giderilmesine yardımcı olur. Sünnet olmak; penis kanserinin oluşma riskini en aza indirger. Cinsel yolla bulaşması muhtemel olan HIV ve serviks kanseri olasılığını da düşürme etkisi vardır. Aynı zamanda sünnet, yenidoğan erkek bebeklerde üriner enfeksiyon olasılığını da on kat oranında azaltmaktadır.

Sünnet Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sünnet bebeklik döneminde ya da yeni doğan döneminde yapılmışsa, hastanede bebek hemşireleri gereken tüm bakımları usulüne uygun bir şekilde yapmaktadırlar. Aynı zamanda taburcu olduktan sonra da evde yapılması gerekenler konusunda bebeklerin ailesi detaylı bir şekilde bilgilendirilir. Bilindiği gibi yenidoğan bebeklerde sünnet derisi penis başına yapışık bir yapıdadır. Mevcut olan yapışıklık sünnet yapılmasıyla ortadan kalkar. Bu nedenle sünnet işlemi gerçekleştikten sonra ki ortalama 1 haftalık süreç boyunca sünnetli bölge üzerine antiseptik nitelikli kremler kullanılmalıdır. Yenidoğan bebekler ise sünnet operasyonu gerçekleştikten sonraki birkaç gün içinde banyo yapabilirler

Reklam Alanı


Loader