En iyi doktor ve hastaneyi sizler için organize ediyoruz.

Penil Protez İmplantasyonuPenil Protez İmplantasyonu

Cinsel hayatın sürekliliğini sağlamak hemen her yaştan insanlar için son derece önemlidir. Bu nedenle özellikle de erkek cinsel sağlığının korunması ve aktif kalabilmesi adına daha iyi yaşam standartlarına sahip olmak gerekiyor. Öyle ki ilerleyen yaş durumu başta olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak erkeklerin en sık karşılaştığı sorunlar arasında ereksiyon olamama yer alıyor. Yaş ve kronik hastalıklar nedeniyle sertleşme problemi yaşatan kişilerin, cinsel yaşamlarını eskisi gibi aktif hale getirebilmelerini sağlamak adına tercih edilen en geçerli yöntem penil protez implantasyonu olacaktır. Penil protez implantasyonu; sertleşme sorunu olan erkeklerin erekte olmalarını sağlamak adına penis içerisinde cihaz yerleştirilmesi için yapılan operasyonlardır. Genellikle sertleşme probleminin çözümününde uygulanan diğer tedavilerin başarısız olması durumunda tercih edilen bir yöntemdir. Ereksiyonu sağlamak için tüm tedaviler denenmiş ancak yine de cinsel aktiflik sağlanamamışsa Üroloji uzmanları tarafından penil implant tedavisi önerilmektedir.

Penil Protez İmplantasyonu

Penil İmplant Türleri

Penis implantları, sertleşme problemine çözüm üreten, peniste kesi açılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Şişirilebilir ve yarı sert olmak üzere 2 çeşit penil implant bulunur. Operasyonlarda en yaygın kullanılan tür ise şişirilebilir olandır. Öyle ki şişirilebilir impantlar, ereksiyon oluşturmak adına şişirilebilmekle birlikte, ilişki sonrasında da söndürülebilmektedir. Genel olarak 3 parçadan olur. Şişirilebilir implantlar; karın duvarı altına yerleştirilmiş olan sıvı dolu bir rezervuar, bir pompa ve de testis torbası içine yerleştirilen tahliye vanasına ek olarak peni içinde 2 adet şişirilebilir silindir kullanılmaktadır. Yani her parçası vücudun içine konumlandırılmıştır. Toplamda 3 parçadan oluşan şişme implantlar, olması gerektiği gibi doğal ve sert ereksiyona yardımcı olmaktadır. Ancak herhangi bir diğer implanttan çok daha büyük ihtimalle parçaların arızalanması söz konusudur. İki parçadan oluşan şişme implantlar ise rezervuar gerektirmeyecektir. Ayrıca üç parçalı implantlara oranla da çok daha az sert ereksiyon sağlayacaktır. Yarı sert nitelik taşıtan cihazların daha az parçası bulunur. Bunun yanı sıra gerek duyulan cerrahi işlem de çok daha basittir. Yarı sert implantların en olumsuz özelliği penisin her zaman biraz ser kalmasıdır. Bu nedenle de kıyafet içerisinde kontrolü zorlaşır. Gizlemek için vücuda doğru bükülme ihtiyacı yaratmaktadır.

Reklam Alanı


Penil Protez İmplantasyonu Nasıl Yapılır?

Penil Protez İmplantasyonu basit bir ameliyattır ancak alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmesi çok daha güvenli olacaktır. Operasyonu gerçekleştirmek için ilk aşamada idrarı toplamak için mesaneye bir kateter yerleştirilmektedir. Daha sonra ise Üroloji uzmanları, penis başının altında ya da alt karın bölgesinde bir kesi açar. Akabinde cerrahlar doğru ve ideal boyuttaki implantın seçimini yaparak, implant silindirlerini penis içindeki alana yerleştirir. Öyle ki tüm implantların vücut ölçülerine göre özel olduğu unutulmamalıdır. Penil Protez İmplantasyonu operasyonu esnasında iki parçalı şişme implant takılıyorsa, testis torbasına ilk aşamada bir pompa ve vana yerleştirilecektir. Üç parçalı şişme implantın takılacağı durumlarda ise karın içine ayrıca bir rezervuar yerleştirilmesine ihtiyaç vardır. İlgili cihazın yerleştirilmesinden sonra cerrah kesileri uygun bir şekilde diker. Penil Protez İmplantasyonu için ortalama süre 45 dakika ile 1 saat arasında olmaktadır.

Penil Protez İmplantasyonu Riskleri

Penil Protez İmplantasyonu normal koşullarda hastaların cinsel yaşamlarında çok daha aktif olmalarını sağlayan cerrahi bir tekniktir. Uygulaması basit olmasına karşın bazı risklerin de söz konusu olabileceği unutulmamalıdır. Penil Protez İmplantasyonu için riskleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

Reklam Alanı


  • Enfeksiyon Oluşabilir: Her türlü ameliyatta olduğu gibi penil protez implantasyonu sonrasında da enfeksiyon oluşma riski vardır. Özellikle de hastalar omurilik yaralanması ya da diyabeti bulunuyorsa, enfeksiyon riski çok daha yüksek olacaktır.
  • İmplanttan Kaynaklanan Teknik Sorunlar: Çok nadir olarak görülen bir durumdur. Öyle ki yeni nesil penil implant tasarımları son derece güvenilirdir. Fakat bazı durumlarda arızalar meydana gelebilir. Kırılan ya da bozulan implantı çıkarmak, tamir etmek ya da değiştirmek için yeni bir cerrahi işleme ihtiyaç duyulabilmektedir.
  • İç Erozyon ve Yapışma: İç erozyon ya da yapışma sorunu, bazı durumlarda implantın penis içindeki cilde yapışmasıyla ortaya çıkmaktadır. Hatta bazı zamanlarda implantın penise zarar verme ihtimali de bulunur. Nadiren de olsa implantın deriden ayrılması söz konusu olabilmektedir.

Bahsedilen problemlerin geneli nadir olarak ortaya çıkar. Söz konusu problemlerden herhangi birinin gerçekleşmesiyle enfeksiyon ve kanama da ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda mutlaka alanında uzman hekimlerin bilgilendirilmesi şarttır.

Reklam Alanı


Hastalar Penil Protez İmplantasyonu Operasyonuna Nasıl Hazırlanır?

Penil Protez İmplantasyonu öncesinde dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır. Öyle ki bu operasyonu başlamadan önce Üroloji uzmanlarının ön muayenesinden geçilir. Eğer diğer tedavi yöntemleri gerçek anlamda işe yaramamış ve çözüm üretmek konusunda yetersiz kalmışsa en iyi tedavi seçeneği penil implant olacaktır. Operasyonun başlamadan geçilecek muayenenin ilk aşamasında hastalar ürolojik muayenenin yanı sıra fiziksel muayeneden de geçerler. Akabinde hastaların sertleşme probleminin varlığı doğrulanır. Söz konusu problemin başka bir şekilde tedavi edilemeyeceğinden emin olunduğunda hastaların mevcut ve geçmişteki tıbbi hikayesi dinlenir. Üroloji uzmanları tüm bunları yaparken ameliyattan kaynaklanan komplikasyonların ortaya çıkma ihtimalini de göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü bazı penis implantlarını kullanma diğer tedavi yöntemlerine göre daha fazla el becerisi gerektirir. Bu nedenle de doktorlar hastaların implantı kullanma becerisinin olup olmadığını mutlaka kontrol etmelidir. Operasyondan önce hastalara gerçekleştirilecek olan işlemin neyi kapsadığı ve hastalar için en uygun penil implant tipinin seçildiğinden emin olması sağlanır. Ayrıca hastaların gerçekleştirilen ameliyatın kalıcı ve geri döndürülemez olduğunu bilmesi de çok önemlidir.

Penil Protez İmplantasyonu

Penil Protez İmplantasyonu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Penil Protez İmplantasyonu sonrasında hastaların en çok yakındığı konu ağrı olacaktır. Böyle bir durumda ağrının giderilmesini sağlamak adına doktorlar genellikle ilaç tedavisi önerirler. Operasyon sonrasında ortaya çıkacak olan ağrının ortalama birkaç hafta boyunca devam etmesi olası bir durumdur. Aynı zamanda ameliyat sonrasında enfeksiyon oluşmasını önlemek için Üroloji uzmanlarının kontrolünde ve önerilen antibiyotiklerin kullanılması sağlanmalıdır. Operasyon bitiminde hekimler, hastaların ne zaman günlük yaşama dönebileceği konusunda kişiye özel olan talimatlar verir. Genel olarak hastaların büyük bir kısmı penil protez implantasyonu işleminden sonraki dört ile altı haftalık bir sürecin sonunda zorlı fiziksel aktiviteler ve cinsel aktiviteler yapmaya hazır olmaktadırlar. Ameliyattan yaklaşık olarak 2 hafta sonra da atılan dikişlerin uygun bir şekilde alınması gerekecektir. Bu işlem pansumancılar ya da doktor kontorlü ile yapılabilir. En son aşamaya gelindiğinde ise implantları çevreleyen alan çalıştırılır ve implantlar pratik için günde en az şişirilerek, söndürülür.

Reklam Alanı


Penil Protez İmplantasyonu Kimler İçin Uygun Değildir?

Penil protez implantasyonu sağlıklı olan ve yalnızca ereksiyon problemi yaşayan, doktor tarafından uygun görülen herkese yapılabilir. Ancak akciğer ve idrar yolu enfeksiyonu olan ya da kontrol edilemez tarzda diyabet hastalığı bulunan kişiler ameliyat için uygun değildir. Bunun yanı sıra yapılan testlerde riskli bulunan kişilere de kesinlikle Penil Protez İmplantasyonu yapılamamaktadır. Hastaların operasyona uygun olup olmadıklarını bilmeleri için ön muayeneden geçmeleri gerekir.

Reklam Alanı


Loader