En iyi doktor ve hastaneyi sizler için organize ediyoruz.

MeatotomiMeatotomi

Üretranın dışa doğru açıldığı delikte ortaya çıkan darlıklara meatal stenozu denir. Öyle ki üretrada darlık oluşması nedeniyle idrar yaparken zorlanma ya da idrarın mesanede birikmesine bağlı çeşitli sorunların oluşmasına engel olmak adına üretranın dışa açılan ağzının kesilerek genişletilmesi şarttır. Yapılan bu işleme ise Meatotomi adı verilir. Son derece başarılı sonuçların elde edildiği bu cerrahi prosedür kimi zaman erkekler tarafından estetik ya da cinsel amaçlar için de yapılabiliyor. Meatal Stenozu, penisin sonunda üretranın da daralmasına sebebiyet veren ciddi bir durumdur. En sık penisi idrardan dolayı tahriş olmuş bebeklerde görülen darlık, çok büyük komplikasyonlara sebebiyet vermese de yaşın ilerlemesine bağlı olarak idrar yapmada büyük zorluklar oluşmasına neden olacaktır.

Meatotomi

Meatal Stenozu Neden Olur?

Meatal Stenoza sahip olan hastaların yaklaşık olarak %9 ile 10'u sünnet edilmiş kişilerdir. Bunun yanı sıra çocuklarda ise tipik olarak ince ve yukarı doğru işeme, idrarı gerekli hedefe yönlendirmede zorlanma, nadir olarak da görülse idrar yaparken yanma hissi, acil idrara çıkma hissi, sık ve uzamış süreyle idrar yapma gibi komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olan meatal stenozu hastalarının iç çamaşırlarında kan lekeleri de görülebilmektedir. Hastalığın oluşmasının nedenleri arasında;

Reklam Alanı


 • Tuvalet eğitimi almamış olan çocukların idrar çıkış deliği yani mea, sürekli olarak idrarla temas eder. Bu da nemli ve ıslak beze sürtünmeden kaynaklanan mekanik bir travmaya ve de amonyak dermatitine neden olur. Üretranın uç kısmındaki hassas epitel tabakasının kaybolmasıyla birlikte daha sonra idrar deliğinin ön kısmında epiteryal tabakanın birleşmesine neden olur. Bununla birlikte penis başında dar bir açıklık meydana gelmektedir. Sünnetsiz çocuklarda bu durum çok daha az görülür.
 • Daha önceden çeşitli nedenlere bağlı olarak geçirilmiş olan hipospadias ameliyatı
 • Travmatik durumlar
 • Uzatılmış kateterizasyon

Meatal Stenozun tedavisi cerrahi yani Meatotomidir. Cerrahi sonrasında prognoz mükemmel bir hal alır. Aynı zamanda idrar akışının yönü de ciddi anlamda düzelir. Meatotomi işlemlerinde mortalite bulunmaz. Fakat bazı riskleri de söz konusu olabilmektedir.

Reklam Alanı


Meatotomi Nasıl Yapılır?

Meatotomi işlemi, basit bir operasyon olarak bilinse de alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Uygulama anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Hangi anestezi yönteminin kullanılacağına Üroloji uzmanları karar verir. Genel olarak topikal, lokal, omurilik ve genel anestezi olmak 4 farklı yöntem vardır. Meatotomi işlemine başlamak adına çeşitli sağlık koşulları değerlendirilerek anestezi uygulaması yapılır. Akabinde penis ucu uygun bir şekilde iyot çözeltisi kullanılarak sterilize edilecektir. Penis steril bir örtüyle sarılır. Kesim kolaylığı sağlamak adına, etin bir yanındaki dokular ezilir. Daha sonrasında ise etin altında penisin alt kısmında olmak kaydıyla V şekline bir kesi atılır. Dokular yeniden birbiri ile birleştirilir. Böylece meatus bir yarık gibi görünecektir. Ayrıca dokuların çok daha düzgün bir şekilde iyileşmesi ve oluşması muhtemel sorunların giderilmesi açısından da atılacak kesinin şekli çok önemli olacaktır. Operasyonun devamında başka dar bir alanın olup olmadığı kontrol edilir. Emin olmak için meatus bölgesine prob eklenecektir. Bazı durumlarda da hastaların idrara çıkmasına yardımcı olmak için meatusa kateter yerleştirilebilir. Anestezi işlemi bitip hastalar uyandırıldıktan sonra hastalar hemen taburcu edilmektedir. Fakat hastaneden ayrılmadan önce hastalardan bazı testler istenebilmektedir.

Meatotomi

Meatotomi Riskleri Nelerdir?

Meatotomi aslına bakıldığında son derece güvenilir bir prosedürdür. Hastalar genellikle kısa süre içerisinde iyileşme eğilimi göstermektedirler. Ancak operasyondan birkaç hafta sonrasında bazı belirtilerin ortaya çıkması muhtemel bir durumdur. Bu belirtiler;

Reklam Alanı


 • İdrar yaparken yanma ve batma hissi
 • Operasyon çocuklar için yapılmışsa bazı durumlarda çocuk bezi ya da iç çamaşırında az miktarda kan görülebilir.
 • Dikişlerin düşmesine kadar geçen süreçte idrar yaparken püskürtme görülebilir.
 • 38 derecenin üzerine yüksek ateş oluşması
 • Meatus bölgesinde çok fazla miktarda kanama oluşması
 • Et çevresinde yoğun miktarda kızarıklığın meydana gelmiş olması, tahriş oluşması ya da anormal şişliklerin meydana gelmesi
 • Ameliyat öncesinde yoğun stres altında olmak genel anestezinin de etkisiyle birlikte kardivasküler sorunların oluşmasına ve dolaşımın çökmesine neden olabilir.
 • Anesteziden kaynaklı olmakla birlikte bulantı, baş ağrısı ya da kusma sorunu ortaya çıkabilir.
 • Kateter kullanılmaması nedeniyle yara yapışması. Böyle bir durum söz konusu olduğunda üretral deliğin hatalı bir şekilde yapışma olasılığı ortaya çıkar.

Söz konusu belirtilerden herhangi birinin meydana gelmesi durumunda Meatotomi operasyonunu gerçekleştirmiş olan Ürologların bilgilendirilmesi gerekmektedir. Özellikle de çocuklarda Meatotomi işlemi sonrasında kontroller son derece önemlidir. Bu nedenle ameliyat öncesinde de sonrasında dikkatli olmak şarttır.

Reklam Alanı


Meatotomi Kimlere Yapılır?

Meatotomi ameliyatı genel olarak eti çok dar olan erkekleri için tercih edilen geçerli bir tedavi yöntemdir. Öyle ki eti çok dar olan erkeklerde idrar yaparken hedeflemeyi zorlaştırmaktadır. Hatta bazı zamanlarda idrar yaparken ağrı dahi oluşmasına sebebiyet verebiliyor. Meatotomi işlemi oldukça güvenli olan ve nispeten de olsa ağrısız bir operasyondur. Bu nedenle de çocukların 3 aylıktan çok daha küçük olmaları durumunda dahi yapılması mümkündür. Peki Meatotomi kimlere yapılır? Genellikle meatal darlık semptomlarından biri ya da çok daha fazlasına sahip olan kişiler ameliyat için uygundur. Bunun yanı sıra meatusun daralmasına sebebiyet verecek diğer durumlarda da bu operasyona ihtiyaç duyulabilmektedir. Meatotomi işlemi için en uygun kişiler;

 • İdrar yaparken hedeflemede zorluk çekmek
 • İdrar akışının aşağı doğru ya da püskürtme yerine yukarı doğru çıkması
 • İdrar çıkarırken ağrı hissetmek

Bunların yanı sıra bazı hastalarda da sık idrar çıkarmak gibi bir semptom daha kendisini gösterebilecektir. Ayrıca hastalar idrar yapsalar dahi mesanelerinde doluluk hissine kapılırlar. Söz konusu semptomların oluşması durumunda kesinlikle üroloji bölümünde tedavi olunması gerekir. Uygun görülmesi durumunda hastalara meatotomi operasyonu yapılacaktır.

Reklam Alanı


Meatotomi Operasyonu Sonrasında İyileşme Süreci

Meatotomi operasyonundan sonra iyileşme süreci çok uzun bir zaman dilimini kapsamaz. Öyle ki ameliyat bitiminden sonraki birkaç gün içerisinde atılan dikişler kendiliğinden düşmektedir. Dikişleri aldırmak için ekstra bir doktor kontrolüne gerek duyulmaz. Meatotomi operasyonunu özellikle de çocuklar geçirmişse ebeveynlerin bazı noktalara dikkat etmesi şarttır. Cerrahi prosedürün tamamlanmasından sonra ağrı oluşması durumunda ibuprogen vb. gibi steroid olmayan anti enflamatuar ilaçlar kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra çocuklar için hangi ilaçların güvenilir olduğu konusunda operasyonu gerçekleştiren hekimlerden çok daha doğru bilgi alınması mümkün olacaktır. Meatotomi işleminden sonraki 2 haftalık süreç boyunca günde 2 kez olmak kaydıyla penis ucuna doktorlar tarafından önerilen antibiyotik merhemlerin sürülmesi iyileştirme sürecini hızlandıracaktır. Operasyonun bitmesinden sonraki 24 saat sonunda ağrıyı hafifletmek için ılık bir banyo yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Aynı zamanda çocukların bezini değiştirirken de mendil kullanmamaya özen gösterilmelidir. Bunun yerine daha güvenli olan ılık ve nemli bezleri kullanmak çok daha doğrudur. Meatotomi ameliyatından sonraki en az 1 haftalık süreç boyunca yorucu fiziksel aktivitelerden uzak durulması şarttır. Doktor önerisi olmak kaydıyla, peniste yeniden bir daralma oluşmasını önlemek adına ortalama 6 haftalık bir süreç boyunca günde 2 kez olmak kaydıyla yağlanmış dilatör kullanılabilir.

Reklam Alanı


Loader