En iyi doktor ve hastaneyi sizler için organize ediyoruz.

Endoskopik Etmoid Sinüs TedavisiEndoskopik Etmoid Sinüs Tedavisi

Burun çevresinde yer alan kemiklerin içindeki hava boşlukları sinüs olarak adlandırılır. Burunda sağ ve sol tarafta dörder adet sinüs yer alır. Maksiller, frontal, etmoid ve sfenoid sinüs olarak sinüsler 4 farklı isim alır. Etmoid sinüsler, gözler arasında ön kısım ve arka kısımda yer alan sinüslerdir. Etmoid sinüsler de dahil olmak üzere tüm sinüsler endoskopik sinüs cerrahisi (ESC) ile tedavi edilir.

Sinüs tümörleri, ön kafa yaralanmaları ve travmaya bağlı göz çukuru hasarları gibi durumlarda en güncel tedavi seçeneği ESC’dir. Endoskopik etmoid sinüs tedavisi sık uygulan sinüs tedavilerinden biridir. Kronik sinüzit rahatsızlığı tüm dünyada en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Burun çevresinde yer alan etmoid sinüslerin bulunduğu bölgelerin dar olması nedeni ile endoskopik etmoid sinüs tedavisi oldukça fazla rahatlık sağlar. Doktorun eğitim ve tecrübesi kadar teknik beceriye sahip olması da sonuçların başarılı olmasında etkendir.

Reklam Alanı


Endoskopik etmoid sinüs tedavisi endoskopik görüş teknikleri ile sadece hastalıklı dokuyu hassas bir şekilde tıraşlayarak temizler. Sağlıklı dokulara zarar vermez Aynı zamanda operasyon sırasında ameliyat sahasını yıkayıp vakumla temizlenebilir. Böylece hem hasta hem doktor önemli zaman kazancı sağlar. Özellikle yaygın sinüs sorunu ya da polip gibi durumlarla karşı karşıya olan kişilerin ESC ile ameliyat süresi önemli ölçüde kısaltılır. Hastalığın tam olarak temizlenmesi ve iyileşme sürecinin kısalması için tercih edilen ileri teknoloji bir yöntemdir.

Endoskopik Etmoid Sinüs Tedavisi

Endoskopik Etmoid Sinüs Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endoskopik etmoid sinüs tedavisi sırasında navigasyon, balon, shaver gibi ileri teknoloji cihazlar kullanılır. Bu vakalarda hasta ve cerrahın konforunun sağlanması için genel anestezi tercih edilir. Etmoid sinüslerde patolojinin yaygın oluşuna ve aynı ameliyatta yapılacak burun içi eğikliği düzeltilmesi gibi ek işlemlere bağlı olarak cerrahi süresinde değişiklikler yaşanır. Burun eti küçültülme gibi ek işlemler gerektiren durumlar olmaması halinde, cerrahi sonrası burun içine tampon yerleştirilmez. Hastalar bu sayede operasyon sonrası burnundan rahat nefes alabilir. Operasyon sonrası hasta ciddi bir ağrı şikayeti yaşamaz. Küçük rahatsızlıklar basit ağrı kesiciler ile kısa sürede ortadan kalkar.

Endoskopik etmoid sinüs tedavisi kritik konumda olan bir anatomik bölgede endoskopik sistemlerle elde edilen görüntülerin monitörden izlenmesi ile gerçekleştirilen bir operasyondur. Oldukça küçük ve hassas olan cerrahi aletler kullanılarak gerçekleştirilen teknolojinin en yeni operasyonlarındandır. Cerrahi bilgi ve tecrübe tek başına yeterli olmaz. Aynı zamanda cerrahi ekipmanların ve endoskopik sistemlerin yeterliğinin yüksek olması gereken bir tekniktir. İleri teknolojik cihazlar ile ameliyatın süresi, başarısı ve komplikasyonların önlenmesi üzerindeki etkileri oldukça yüksektir.

Etmoid sinüs sınırlı hastalığa sahip hastalarda, endoskopik sistemler ve cerrahi materyaller yeterli olduğu sürece ek bir operasyona ihtiyaç duyulmaz. Hasta kısa süre içinde tedavi edilir ve hastanede kalmasına gerek kalmadan aynı gün taburcu edilir.

Reklam Alanı


Endoskopik etmoid sinüs tedavisi bazı özel durumlarda zorlaşabilir. Bu durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Etmoid, bulunduğu bölgeden kaynaklı zorlu sinüs operasyonlardan biridir.
 • Endoskopik tedavi sırasında dokularda aşırı kanama olması halinde operasyon zorlaşır.
 • Yüksek derecede iltihabı olan hastalarda, operasyon sıkıntılı olabilir.
 • Damarsal içeriği yüksek olan tümörlerde ameliyat zorlaşabilir.
 • Hipertansiyon ve pıhtılaşma bozuklukları olan hastaların operasyonları biraz daha zorlu olabilir.
 • Anatomide daha önceki operasyonlara bağlı olarak travma yaşandıysa operasyon zorlaşabilir.
 • Yaygın polipleri olan hastalarda operasyon süreci sıkıntılı geçebilir.

Endoskopik etmoid sinüs tedavisi sırasında ya da sonrası bazı minör ve majör komplikasyonlar yaşanabilir. Bu komplikasyonlar ise; ,göz içi kanama, şah damarı yırtılması, göz çukuru travması, gözün geriye yer değiştirmesi, gözde hareket bozukluğu, göz yaşı kanalı travması, beyin omurilik sıvısı kaçağı ve menenjit gibi sıralanabilir.

Endoskopik Etmoid Sinüs Tedavisi Sonrası

Endoskopik etmoid sinüs tedavisi sonrası hastalar herhangi bir özel durum yoksa aynı gün taburcu edilir. Gelişmiş teknolojiler ile gerçekleştirilen operasyonda ek bir tedavi uygulanmadıysa hastada tampon kullanılmaz. Dolayısı ile hasta nefese alıp verirken herhangi bir sıkıntı yaşamaz. Operasyon sonrası hastanın kontrollerini aksatmaması önerilir. 3-4 kez detaylı pansuman için doktoru ile görüşmesi gerekir. Antibiyotik tedavisini de takip eden doktor, bir sıkıntı olmaması halinde 10.gün sonunda antibiyotik tedavisini tamamlar. Hasta günlük yaşamına çok kısa bir süre içinde döner. Hatta çalışmaya da başlayabilir. Sinüs tedavisi dışında başka rahatsızlıkları olan hastaların 1 hafta kadar istirahat etmesi tavsiye edilir. Hasta çok kısa süre içinde eski sağlığına kavuşur. Geçmişte yaşadığı rahatsızlıklarla ilgili şikayetleri ortadan kalkar.

Reklam Alanı


Endoskopik Etmoid Sinüs Tedavisi Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Endoskopik etmoid sinüs tedavisi ameliyat fiyatını belirleyen çok sayıda değişken vardır. Bu değişkenler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Tek taraflı sinüs ya da iki taraflı sinüs ameliyatı olmak üzere sinüs ameliyatının kapsamı fiyatta belirleyicidir.
 • Müdahale edilecek alın sinüsü ve sfenoid sinüsü gibi alanlar belirleyicidir.
 • Standart teknikler, balon sinoplasti yöntemi ile ameliyat ya da yapılan kombine ameliyat gibi ameliyat yöntemleri belirleyicidir.
 • Bilgisayar destekli cerrahi, Microdebrider gibi kullanılacak cerrahi teknolojiler de fiyatta belirleyicidir.
 • Kullanılacak ameliyat materyalleri de fiyatta belirleyicidir.
 • Burun eti küçültülmesi, deviasyon ve burun estetiği gibi ek operasyonların yapılması halinde fiyatta değişiklik olur.

Etmoid sinüsleri tutan sınırlı hastalıklarda ve diğer bazı özel durumlarda hızlı iyileşme, minimal doku travması ve komplikasyon riski yaşanmaması için tercih edilen endoskopik etmoid sinüs tedavisi hasta için kolaylık sağlar. Operasyon sırasında malzemeler tek kullanımlıktır. Gerçekleştirilen bu ameliyatta tutulan sinüslerin tipine bağlı olarak farklı sayıda ve tipte enstrüman kullanılır. Dolayısı ile fiyatlarda kullanılan enstrümanlara göre değişiklik gösterir.

Genellikle daha önce yapılan ameliyatlara bağlı ileri derecede yapışıklıklar yaşayan hastalarda ameliyat sonrası tekrar yapışma riskini ortadan kaldırmak için Seprafilm ve Seprajel gibi malzemeler kullanılır. Bu malzemelerde ek maliyet unsuru olarak karşımıza çıkar.

Reklam Alanı


Loader