En iyi doktor ve hastaneyi sizler için organize ediyoruz.

Burr Hole EksplorasyonuBurr Hole Eksplorasyonu

Burr Hole Eksplorasyonu, bazı seçilmiş travmatik beyin hasarlarında cerrahi matkap yardımıyla kafatasına delik açılması işlemidir. Genellikle hayati tehlike oluşturan kafa içi basınç artırıcı faktörlerin olduğu durumlarda veya hastada kafa travması, tümör, hemoraji ya da enfeksiyo varsa uygulanır. Ayrıca travma sonrasında gelişen kafa için basınç artırıcı epidural kanamasına müdahale etmek için de burr hole eksplorasyonu yapılmaktadır. Operasyon beyin cerrahisi uzmanları tarafından yapılmakla birlikte, uzman doktorun olmadığı ya da hasta transferinin uzun süreceği durumlarda doğru ekipmanları kullanarak acil tıp hekimleri tarafından da gerçekleştirilir. Burr Hole Eksplorasyonu acil servislerde uygulanamaz. Operasyonun temel amacı; beyinde meydana gelen ve hayati tehlike oluşturan durumların tanı ve tedavisini uygulamaktadır. Öyle ki fatal olarak meydana gelmiş kafa travması vakalarının büyük bir kısmı hastaneye ulaşmadan hayatını kaybetmektedir. Özellikle de kafa içi hematom, kafa tabanının değişmesi ya da bozulmasıyla alakalı toplardamar sinüs yaralanması, internal karotid arter yaralanması ve major kortikal damar yaralanmaları acil müdahalede bulunulmadığı durumlarda ölümle sonuçlanıyor. Bunun yanı sıra erişkinlerde meydana gelen kafa travmaları çocuklara göre çok daha büyük riskler taşır. Bu nedenle Burr Hole Eksplorasyonu uygulaması son derece önemlidir.

Burr Hole Eksplorasyonu

Burr Hole Eksplorasyonu Nasıl Yapılır?

Burr Hole Eksplorasyonu ameliyathanelerde beyin ve sinir cerrahisi uzmanları tarafından yapılan bir işlemdir. Operasyona başlanmadan önce anestezi uzmanları tarafından hastalara genel anestezi verilir. Daha sonra hasta pozisyonu ayarlanır. Uzman hekimler genellikle hasta pozisyonunu kanamanın yoğun olduğu alanı en üstte getirecek şekilde ayarlamaktadırlar. Bunun yanı sıra beynin travmatik alanına kolay ulaşılacak bölgenin üst kısımda kalması da ayrıca sağlanmalıdır. Burr Hole Eksplorasyonuna başlanmadan skalp bölgesinde kesi açılacak alan tıraşlanarak, anti septik solüsyonlarla yıkanır. Hastanın üzeri örtülür ve kesi hattına da lokal anestezik madde enjekte edilir. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasından sonra ise deri kesilerek, burr hole işlemi için ilk adım tamamlanır. Bir sonraki adımda beyin kemiğine dril ismi verilen matrap ile uygun hareketlerle delik açılmaktadır. Bu deliğin açılması sürecinde uzman hekime ameliyat boyunca yardım edenler, açılan delik üzerine sıvı desteği sağlar. Öyle ki gerektiği kadar sıvı desteği sağlamak, beyin dokularının zarar görmemesi açısından son derece önemli olacaktır. Gerekli müdahalelerin yapılmasından sonra skalp tekrar kapatılarak ameliyata son verilir.

Reklam Alanı


Burr Hole Eksplorasyonu Hangi Durumlarda Yapılır?

Burr Hole Eksplorasyonuna en sık ihtiyaç duyulan durum hematom olarak bilinir. Hematom, bazı kafa travmalarından sonra beyin dokusunun üzerinde bulunan dura mater ve kafatası kemiği arasında kan birikmesidir. Epidural Hematom ya da Ekstradural Hematom olarak da adlandırılan bu rahatsızlık, biriken kandan dolayı kafa içinde basıncın artmasına neden olur. Doğru ve zamanında müdahalede bulunulmaması durumunda ise genellikle ölümle sonuçlanır. Burr Hole Eksplorasyonuna ihtiyaç yaratan daha birçok nedenden söz edilebilir. Genellikle beyin cerrahları akut subdural hematom, kronik hematom, epidural hematom, bazı beyin kanseri türleri, meninges çevresinde irin birikmesi, hidrosefali ve beyinde meydana gelen bazı kanamalarda operasyonu gerçekleştirirler. Hatta bazı büyük hematom vakalarında ya da beyine kan pıhtısı atması durumunda, alanında uzman hekimler, beyin etrafında yer alan materyali uygun bir şekilde çıkarmak için başka yöntemler de önerebiliyor. Mesela; tedavi için kafatasından büyük bir kemik parçası çıkarılabilir. Söz konusu bölgeyi iyileştirmek içinse kafatası parçası tekrar yerine konulabilir. Yapılan bu işleme de kraniyotomi adı verilecektir. Çıkarılan kemiğin tekrar yerine konulmasına ihtiyaç olmadığı durumlarda da kraniektomi yapılacaktır. Ancak bu tür işlemler Burr Hole Eksplorasyonuna göre daha yüksek bir komplikasyona oranına sahiptir. Bu nedenle diğerlerine göre daha güvenli olduğunu söylemek de kaçınılmaz olacaktır.

Burr Hole Eksplorasyonu Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatın riski olduğu gibi Burr Hole Eksplorasyonunun da bazı riskleri bulunur. Söz konusu riskler hastanın taşına, genel sağlık durumuna ve işlemin hangi sebeple yapıldığında göre de değişkenlik gösterecektir. Operasyon gerçekleşmeden önce uzman hekimler doğrudan hastaları ya da hasta yakınlarını detaylı olarak bilgilendirir. Aynı zamanda hangi risklerin geçerli olduğunu öğrenmek için sağlık uzmanında görüşme yapılması yeterli olacaktır.

Burr Hole Eksplorasyonu riskleri;

Reklam Alanı


  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Kan Pıhtısı Oluşma
  • Beyin Hasarı
  • Kalp Krizi
  • Felç
  • Aneztezik sorunla

Burr Hole Eksplorasyonu riskleri kadar operasyonun faydaları da bulunuyor. Hastaların işlem sonrasında sağlığında belirgin düzelmeler meydana gelebileceği gibi ani hayati risk durumları da engellenebilmektedir.

Burr Hole Eksplorasyonu Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Burr Hole Eksplorasyonu bazı durumlarda acil tedavi olarak yapılabilmektedir. İşlemin acil olarak yapılmadığı durumlarda doktor geçerli bir prosedür hazırlar. Hazırlanan prosedürlere hastalar harfiyen uymak zorundadır. Aksi takdirde operasyon esnasında oluşabilecek risk faktörleri meydana gelebilecektir. Peki Burr Hole Eksplorasyonuna nasıl hazırlanılır?

Öncelikle hastalar kullanmış olduğu ilaçlar hakkında beyin cerrahisi uzmanlarında net ve en doğru bilgileri aktarmalıdır. Bunun yanı sıra reçetesiz olarak kullanılan aspirin vb. gib ilaçlar da doğrudan sağlık çalışanına bildirilmelidir. Çünkü Burr Hole Eksplorasyonu gerçekleştirilmeden önce bazı ilaçları almayı durdurmak gerekebilir. Aynı zamanda sigara kullanan hastaların ameliyattan önce sigara kullanmayı bırakması şarttır. Öyle ki sigara kullanan hastalarda iyileşme süreci, kullanmaya hastalara göre çok daha zor ve uzundur. Burr Hole Operasyonu gerçekleştirilmeden beyin ve sinir cerrahisi uzmanları bilgisayarlı tomografi taraması gibi bazı testler isteyebilecektir. Böylece beyin etrafındaki sıvı hakkında daha fazla bilgiye sahip olunur. İşlemden önceki gece, gece yarısından sonra kesinlikle yemek yenilmemeli ve herhangi bir şey içilmemelidir. Aynı zamanda sağlık uzmanları ateş vb. gibi sağlık sorunları varsa bilgilendirilmelidir.

Reklam Alanı


Burr Hole Eksplorasyonu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burr Hole Eksplorasyonu gerektiren beyin ameliyatlarından sonra iyileşme sürecini hızlandırmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Operasyon bitiminde hekimler hastaların yaşamsal belirtilerini düzenli aralıklarla izlemektedir. İyileşme sürecinde hastaların birkaç gün boyunca hastanede kalmaları gerekebilir. Aynı zamanda çeşitli beyin hastalıklarına bağlı semptomlar da ciddi oranda azalacağından süreç çok da zor olmayacaktır. Bunun yanı sıra Burr Hole Eksplorasyonu sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken birçok faktör vardır. Mesela ameliyat esnasında saç derisinin kesildiği alanda biraz ağrı meydana gelir. Bu ağrıyı gidermek için doktorun önerdiği ağrı kesicilerin kullanılması gerekir. Ameliyat sonrasında normal beslenme rutinine dönülmesi çok önemlidir. Zaten kısa süre içerisinde hastalar normal yaşamlarına normal koşullarda devam edebilecekerdir. Aynı zamanda hastalar kafada darbeye neden olabilecek her türlü faktörlerden kaçınmalıdır. Sağlık uzmanları en uygun zamanı söyleyene kadar da aşırı hareketler yapılmaması gerekir. Yara bakımı ve ilaçlar hakkında hekimlerin verdiği talimatlar en doğru şekilde uygulanmak zorundadır. Nöbet geçirme, kas güçsüzlüğü hissetme, bilinç bulanıklığı oluşması ya da diğer konfüzyonların oluşumu, yüksek ateş, boyun tutulması, kafa derisindeki kesiğin anormal şişmesi, kızarması ya da açılması gibi anormal durumlarda mutlaka ameliyat olunan hekimlere danışılmalıdır. Çünkü söz konusu hususlar çok ciddi komplikasyonlardır. Acil müdahale gerektiren durumlarda taburcu olunsa dahi en yakın sağlık kuruluşundan bilgi alınması çok önemlidir. Böylece iyileşme sürecini daha da hızlandırmak mümkün olacaktır.

Reklam Alanı


Loader