En iyi doktor ve hastaneyi sizler için organize ediyoruz.

Meme Küçültme AmeliyatıMeme Küçültme Ameliyatı ( Küçültme Mammoplastisi )

Küçültme mammoplastisi ihtiyacı olan kişiler memeleri normal ölçülerin çok üstünde olan kişilerdir. Büyük memeye sahip olan kadınların estetik kaygılar dışında çeşitli sağlık sorunları nedeniyle küçültme ameliyatına başvurdukları da görülür. Boyun, omuz ve sırt; bazen de bel ağrısı yaşanabilir. Bazı hastalar ise boyun fıtığı şikayetleri ile başvurur. Memeler aşırı büyük olması sebebi ile kişi ilerleyen yaşlarda sırt kavsinde bozulmalar, kamburlaşmalardan şikayetçi olabilir.

Reklam Alanı


Memeleri normal ölçülerden daha büyük olan kadınların koltukaltı, meme altı bölgelerinde aşırı terleme, tahriş ve mantar enfeksiyonu gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Estetik olarak vücutla uyumlu olmayan meme görüntüsü, kıyafet seçimi sırasında da kişiyi zorlayabilir. Kişi vücudu olduğundan daha büyük gösteren kıyafetlere mecbur kalabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Meme küçültme ameliyatı için belli bir yaş sınırı yoktur. Genellikle 30-40 yaş arasındaki kişiler küçültme ameliyatına başvurmaktadır. Meme küçültme operasyonları, hamilelik ve doğum sonrası meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte de tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Özellikle yetişkin olma sürecindeki genç kızlarda memenin büyüklüğü psikolojisine zarar vererek boyutta olabilir. Bu durum genci sosyal hayattan uzaklaştırıyorsa, meme küçültme ameliyatları tercih edilebilir. Küçültme mammoplastisine başvuran kişiler;

 • Memelerinde büyüklük ve sarkmadan rahatsız olan kişiler,
 • Memelerinin normal ölçülerden çok daha büyük olması toplum içinde utanma ve çekinme duygularını tetikler,
 • Kullanacak iç çamaşırı bulmakta sıkıntı çeken kişiler,
 • Giysileri ile göğüs bölgesini sürekli saklamaya çalışan kişiler,
 • İç çamaşırı kullanımı sırasında omuz, meme ve meme altı bölgelerinde derin baskı izleri oluşan kişiler,
 • Memelerinin büyüklüğü sebebi ile günlük fiziksel aktivite ve spor yapması zorlaşan kişiler,
 • Meme ucu normalden çok daha fazla genişlemiş ve meme altı kıvrımı aşağı bir seviyede bulunan kişiler,
 • Meme ve etrafındaki cilt dokusunda tahriş sorunu yaşayan kişiler,
 • Genel sağlık durumu iyi olan sigara kullanmayan ve memelerinin büyüklüğünden rahatsız olan kişiler,
 • Ameliyat ile ilgili beklentisi gerçeklerle sınırlı olan herkes, ameliyat için uygun bir aday olabilir.

Reklam Alanı


Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Meme küçültme ameliyatı öncesi hasta, anestezi uzmanı tarafından değerlendirilir. Hastanın kan incelemeleri, akciğer filmi ve EKG değerlendirilmesi yapılır. Hastada kronik hastalıklar varsa detaylı bir araştırma yapılır. Ameliyat öncesi genellikle mamografi çekilmesi istenir.

Hasta küçültme mammoplastisinden en az 1 hafta öncesinde sigara kullanımı bırakmalıdır. Ameliyattan sonra 4 hafta da kullanmaması önerilir. Sigara kullanımı vücut ve genel anestezi üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Sigaranın doku beslenmesini ve yara iyileşmesini bozucu özellikte olması istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Kanama arttırıcı aspirin gibi ilaçlar en az 1 hafta öncesinde kesilmelidir. Metabolizma hastalığı olan kişiler kullandığı ilaçların doz ayarlaması için doktorlarından yardım almalıdır. Ameliyattan önce hastadan 6 ila 8 saat kadar açlık ila gelmesi istenir. Hastadan önden açılabilen pijama üzeri getirmesi istenir.

Meme Küçültme Ameliyatı Risk Taşır Mı?

Küçültme Mammoplastisi tercih edecek kişiler, estetik ameliyatların herhangi bir riskinin olmadığını düşünebilir. Meme küçültme ameliyatlarının da kendi içinde çeşitli riskler bulunur. Anestezi başlı başına bir risk olarak değerlendirilebilir. Cerrahi riskleri ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Ameliyat istenmeyen yara izleri oluşturur.
 • Yara enfeksiyonu ve yara içi kanama oluşabilir.
 • Kalıcı ya da geçici meme başı veya meme duyusu değişiklikleri yaşanabilir.
 • Meme kontüründe ve şeklinde düzensizlikler olabilir.
 • Meme asimetrisi bozulabilir.
 • Cilt renginde değişiklikleri, şişkinlikler ve morarmalar olabilir.
 • Dikiş yerlerinde potansiyel cilt kayıpları yaşanabilir.
 • Meme başının kısmen ya da tümden kaybı gelişebilir.
 • Anne adaylarının bazılarında emzirememe riski ortaya çıkabilir.
 • Memelerde aşırı sertlik ve gerginlik hissi yaşanabilir.
 • Bacak toplardamarları içerisinde pıhtı oluşabilir. Kalp, akciğer sorunları yaşanabilir. Hasta ağrı hissedebilir.
 • Çeşitli maddelere karşı geçmişte yaşanmayan alerjiler gelişebilir.
 • Yağ nekrozu gelişebilir.
 • Revizyon cerrahisine ihtiyaç duyulabilir.

Reklam Alanı


Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme küçültme ameliyatı sonrası hastanede istisnalar hariç 1 geceden daha uzun süre yatış verilmez. Çoğu ülkede genellikle hasta ameliyat olduğu günün akşamı taburcu edilir. Ciddi bir ağrıya sebep olmayan bu ameliyatta özellikle koltuk altı ve sırt bölgesine doğru olan fazlalıklar liposuction ile giderilir. Liposuction sebebi ile daha yoğun ağrı ve şişlik olabilir. Yaşanan olumsuzluklar da yine istisnalar hariç 7 ila 10 gün içinde geçer.

Mammoplasti sırasında hastaya, oluşabilecek kan ve sıvı birikimini dışarı atabilmesi için birer adet negatif basınç drenaj sistemi yerleştirilir. Diren herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeksizin 1 ila 3 gün arasında hastadan çıkarılır. Bu işlem çok kısa süreli bir işlem olduğu için ağrı hissedilmez. Drenlerin çıkarılmasından sonra hastanın banyo yapmasına izin verilir.

Ameliyat sonrası sert ve dik olan memelerin şişliğinin azaltılması, ameliyat bölgesine zarar vermemesi ve meme formunun oturması için özel sutyen kullanılır. Bu sutyen aksi bir durum olmadıkça 4 ila 6 hafta arasında takılmalıdır. Memelerin şeklini ve formunu alması ameliyat tekniğine göre 3 ila 6 ay arasında sürebilir. Bir süre sonra daha doğal, kontürlü ve yumuşak bir meme dokusu ortaya çıkar. Ameliyat sonrası kısa bir süre içinde hasta günlük işlerini yapabilir hale gelir.

Hasta her ne kadar günlük yaşamına dönmüş olsa da bir süre dirsek seviyesini omuz hizasından yukarı kaldırmamalı ve ağır işler yapmamalıdır. Yaranın iyileşme durumuna bağlı olarak yaklaşık 3 hafta sonra izi azaltmaya yardımcı olacak krem ve pomad uygulamaları başlar.

Reklam Alanı


Hastaların bir kısmı meme küçültme ameliyatı sonrası karın bölgelerinde şişkinlik oluştuğunu hissedebilir. Bu şikayetle başvuran kişiler, ameliyat öncesi karın bölgesindeki yağlanmayı meme büyüklüğü nedeniyle fark edememiş olabilir. Bu durum doktor tarafından ameliyat öncesinde hastaya detaylıca açıklanır. Liposuction ya da karın germe yöntemleriyle karın bölgesi estetiğinin de küçültme mammoplastisi ile beraber yapılmasına hasta ve doktor birlikte karar verebilir.

Meme küçültme ameliyatına karar vermeden önce hastaların büyük bir çoğunluğu iz kalmasından çekini. Ameliyatın tam olarak izsiz yapılması mümkün değildir. Memenin büyüklüğüne, hastanın tercihine ve cerrahın önerilerine bağlı olarak seçilecek yöntemlerle farklı şekil ve miktarlarda iz kalması mümkündür. Yara izi kullanılan cerrahi tekniğe göre değişse de genetik faktörler ve yara iyileşme kapasitesi kişiden kişiye değişir.

Reklam Alanı


Loader