En iyi doktor ve hastaneyi sizler için organize ediyoruz.

Karın Gerdirme AmeliyatıKarın Gerdirme Ameliyatı ( Abdominoplasti )

Abdominoplasti halk arasında karın gerdirme olarak bilinir. Abdominoplasti, orta ve alt karında deforme olan derinin, yağın alınması ve karın duvarı kaslarının gerilmesinden oluşan cerrahi bir işlemdir. Bu işlem sayesinde dışarı doğru çıkan karın görünümünde büyük oranda bir azalma olur. Ancak, bu ameliyatta yara izleri (skarlar) kaçınılmazdır. Yaşanan sorunun ve bu sorunu düzeltmek için gereken cerrahi işlemin büyüklüğüne göre, sezeryan izinin yaklaşık iki katı uzunluğunda bir kalçadan diğerine uzanan skarlar oluşabilir.

Karın Gerdirme Ameliyatı

Karın Gerdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Planlanan cerrahinin büyüklüğüne göre ameliyat genellikle 2 ila 4 saat arasında sürer. Mini abdominoplasti operasyonu ise 1 ila 2 saat kadar sürer. Karın gerdirme ameliyatı sırasında cerrah, uygulama bölgesinin hemen üstünden bir kalça kemiğinden diğerine uzanan bir kesi gerçekleştirir. İşlem yapılan bölgeyi çevre dokulardan ayırmak için ikinci bir kesi işlemi yapılır. Kısmi abdominoplasti operasyonunda kesi daha kısadır ve göbeğin yeri değişmez.

Reklam Alanı


Abdominoplasti ameliyatında cilt, kaburgalara doğru her yönden karın duvarından ayrılır. Karın kaslarını ortaya çıkarmak için geniş bir deri parçası kaldırılır. Karın kasları tam ortada birbirine yaklaştırılır. Yeni pozisyonları belirlenerek, dikilir ve gerginleştirilir. Bu işlem sayesinde karın duvarı sıkılaştırılır. Aynı zamanda bel çizgisi de daraltılır.

Deri parçası aşağıya doğru çekildikten sonra fazla kalan deri alınır. Göbeğin eski deliği kaybolduğu için yeni bir delik açılır ardından göbek bu yeni yerine dikilir. Kesim ve dikimden sonra cerrahi bölgede sıvı toplanmasını engellemek için geçici bir tüp yerleştirilir.

Mini abdominoplastide durum tamamen farklıdır. Sadece kesi yapılan çizgi ile göbek arasındaki cilt birbirinden ayrılır. Deri parçası aşağıya doğru gerildikten sonra fazla olan kesim çıkarılır ve kalan parça yerine tekrar dikilir.

Karın Gerdirme Ameliyatına Hazırlık Süreci

Karın gerdirme ameliyatına başvuru yapıldığında, cerrah kişinin sağlığını değerlendirir. Karın bölgenizdeki yağ depolarının dağılımını belirledikten sonra cilt tonusunu dikkatle tespit eder. Sigara içen kişiler, ilaç ya da vitamin kullanan kişiler mutlaka doktora bilgi vermelidir. Hasta beklentilerini doktorla açık sözlülükle paylaşmalıdır. Doktor işlemin risklerini ve sınırlamalarını hastasına anlatacaktır.

Yağ depoları göbek altında yığılmışsa, parsiyel abdominoplasti olarak adlandırılan, ayrıca mini-karın germe olarak bilinen daha az karmaşık bir işleme gerek duyulabilir. Kalçalarda biriken yağı uzaklaştırmak ve daha iyi bir vücut elde etmek için, yağ emme ameliyatı (liposuction) ile birlikte yapılan kısmi ya da tam abdominoplastiden fayda sağlanabilir. Yağ emme ameliyatı tek başına da iyi bir sonuç verebilir. Cerrah her ihtimali değerlendirerek kişiye en uygun ve istenen vücut hatlarını oluşturmaya en yakın olan işlem hakkında öneride bulunacaktır.

Ameliyat kararı sırasında cerrah, kullanacağı anestezi yöntemini, ameliyatın yapılacağı hastaneyi ve operasyonun maliyeti hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır. Hastanın ameliyattan önce bir anestezi doktoru ile görüşmesi gerekecektir. Anestezi doktoru uygun olan anestezi tekniği hakkında hastayı bilgilendirecektir. Abdominoplasti ameliyatında genellikle genel anestezi yöntemi tercih edilir ve hasta ameliyat süresince uyutulur.

Bazı durumlarda ise mini-abdominoplasti ameliyatı sedatif bir madde ile birlikte lokal anestezi yöntemi ile yapılabilir. Lokal anestezi yönteminde hasta uyanık ve gevşek durumda olur ve karın bölgesindeki ağrılara duyarsız olur. Ancak bu tür anestezi yöntemini seçen hastalar bazen şiddetli çekilme hissi ve rahatsızlıktan bahsedebilir.

Reklam Alanı


Karın Gerdirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası ilk birkaç hafta hastanın karnı şiş olabilir. Yaşanan ağrılar ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Cerrahinin büyüklüğüne bağlı olarak hasta 1 ya da 2 gün sonra taburcu edilir. Doktor tarafından duş alma süresi ve sargıların değişmesi konusunda talimatlar verilecektir. Hasta başlarda düz durmakta zorlansa da, mümkün olduğu kadar kısa sürede yürümeye başlayacaktır.

Cilde atılan dikişler 5 ila 7 günde alınır. Dikişlerin bir kısmı kendi eriyen dikişler oldukları için alınmazlar. Kesi üzerinde yer alan sargıların yerine destekleyici bir giysi giyilmesine izin verilir. Hastanın eskisi gibi hissetmesi biraz zaman alabilir. Karın kaslarını güçlendirecek fiziksel kondisyona başlamak abdominoplastinin iyileşmesini hızlandıracaktır. Bazı kişiler kısa bir süre sonra normal hayatına dönebilirken, bazı kişilerin eski sağlığına kavuşması üç ila dört hafta alabilir.

Egzersiz sayesinde hastalar daha çabuk iyileşir. Ameliyat öncesine kadar hiç egzersiz yapmamış kişilerin bile şişliği azaltmak ve kan pıhtısı yaşanma ihtimalini düşürmek aynı zamanda kaslara tonus kazandırmak için egzersiz programına başlamaları önerilir. Ancak, mutlaka bir uzmana danıştıktan sonra başlanmalıdır.

Ciltteki yara izleri iyileşirken ilk üç ila altı ay kadar kötüye gidiyor gibi görünebilir. Bu durum normaldir. Skarların kabarıklığının azalması ve renklerinin solması dokuz ay ila bir yıl kadar sürer. Skarlar hiçbir zaman tam olarak yok olmasa da karın üstündeki yara izleri birçok giysinin altında, görünmezler.

Kısmi ya da tam fark etmez, abdominoplasti karın kasları zayıf, cildi sarkmış hastalarda mükemmel sonuçlar alınmasını sağlar. Pek çok hastada düzenli bir diyet programı ve egzersiz ile uzun süreli sonuçlar alınabilir. Cerrahi işlem sonrası hastanın karnı düz ve gergindir. Karın bölgesinde oluşan deformasyondan rahatsız olanlar için abdominoplasti iyi bir çözüm seçeneğidir.

Reklam Alanı


Karın Gerdirme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Karın gerdirme için en uygun adaylar, karın bölgelerinde diyet ya da egzersize cevap vermeyen ve vücuda oranla daha fazla yağlanması olan kişilerdir. Karın derisi sarkmasından şikayetçi olan erkek ve kadınlar bu operasyondan sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra yararlanabilirler. Ameliyat özellikle birden fazla gebelik yaşayan, karın kasları ve karın derisinde, normale dönebilecek noktanın ötesinde gerilmeler yaşayan kadınlar için ideal bir seçimdir. İleri yaşlarda genellikle hafif obezite ile ortaya çıkan cilt elastikiyet kayıpları için de önerilir.

Kilo vermeyi hedefleyen kişiler cerrahiyi ertelemelidir. Cerrahi işleminde sıkılaştırılan karın kasları, gebelik süresince yeniden ayrılma ile karşı karşıya kalacağı için gelecekte gebelik planı olan kadınlar da bu ameliyatı gebelik sonrasına ertelemelidir. Sezeryan dışında karın bölgesinde cerrahi işlemler varsa, abdominoplasti için risk oluşturma üzerine doktor bir değerlendirme yapacaktır. Uygun görmemesi halinde amaliyat gerçekleştirilmez.

Karın gerdirme görünümü güzelleştirmek adına önemli bir adımdır. Kişinin kendine olan güvenini artırır, ancak idealinizdeki görüntü ile birebir uyuşan bir görüntü elde edemeyebilirsiniz. Karın gerdime ameliyatına karar vermeden önce beklentilerinizi iyi değerlendirmeli ve mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız.

Reklam Alanı


Loader