En iyi doktor ve hastaneyi sizler için organize ediyoruz.

Epigastrik Herni OnarımıEpigastrik Herni Onarımı

Karın ortasında hatta göbekten daha yukarı kısımda görülen fıtık türüne epigastrik herni adı verilir. Fıtık, karın duvarında zayıf bir noktadan kaynaklanan bir delik için kullanılan genel bir terimdir. Epigastrik herni oluşumu hakkında kesin bir neden bulunmamakla birlikte nadir rastlanan bir fıtık türüdür. Farklı seviyelere sahip birden çok sayıda küçük epigastrik herniler aynı anda ortaya çıkabilir. Bu sebeple epigastrik herni onarımı öncesi iyi bir muayene ve görüntüleme yapmak fıtığın tekrarlamaması için önemli bir yöntemdir.

Reklam Alanı


Epigastrik fıtık hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebilen bir fıtık türüdür. Tüm karın fıtıklarının yaklaşık yüzde 3’ünü epigastrik fıtıklar oluşturur. Bebeklerde de görülebilir. Genellikle epigastrik herni ile hiçbir semptomunuz ya da sadece küçük semptomlarınız olduğunda tanışırsınız. Semptom eksikliğine sahip olması bu durumun rapor edilmeme eğiliminde olduğu anlamını taşır.

Epigastrik Herni Onarımı

Epigastrik Fıtık Nedir?

Fıtık çeşitleri içinde yer alan epigastrik fıtık; göbek üstü fıtığı olarak bilinir. Karında göbek deliği ile göğüs kafesinin ortasında belirir. Çocuklarda ve yetişkinlerde daha sık karşılaşılan bir rahatsızlık olup çoğu zaman bir semptom ile kendini belli etmez.

Tıp alanında herni olarak adlandırılan fıtık, organları tutan doku ya da kasların kendilerine bir boşluk buldukları alandan dışarı doğru çıkıntı oluşturması durumu olarak açıklanır. Bel ve boyun disklerden oluştuğu için doğal konumunu kaybeden diskler sonrasında bel ve boyun fıtığı adını alır. Vücudun pek çok bölgesinde fıtık adı verilen sorunlar oluşabilir. Fıtık oluşumu yaşayan kişinin hem yaşam kalitesi hem de sağlığı olumsuz yönde etkilenir.

Fıtığın gözlemlenebilen çok sayıda çeşidi bulunur. En çok karşılaşılan fıtıklar; boyun, bel ve karın bölgesinde yer alan fıtıklardır. Fıtık oluşumu pek çok sebebe bağlı olabilir. Fıtık oluşumunda ağır yük kaldırmak, uzun sürelerle ayakta kalmak, hızlı bir şekilde kilo almak, kronik öksürük sorunu yaşamak, ağır işlerde çalışmak ve hamilelik gibi durumlar büyük bir rol oynar. Fıtık oluşum süreci kişiden kişiye değiştiği için spesifik belirtileri olduğu tam olarak söylenemez.

Boyun ve bel fıtıklarında ağrı genellikle güçsüzlük ve his kaybı olarak kendini gösterir. Karın fıtıklarında ise ağrı tek semptom değildir aynı zamanda şişlik de görülür. Fıtık sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler bir an önce yaşadıkları sorundan kurtulmak için tedavi yollarına başvurur. Yeni tıp teknolojileri sayesinde fıtık için ilerlemiş ve birden fazla tedavi seçeneği bulunur. Yeni başlayan bazı fıtık rahatsızlıklarında ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersizlerle fıtığa müdahale etmek mümkün olabilir. Ancak, ilerlemiş olan fıtıklarda özellikle epigastirk gibi karın fıtıklarında epigastrik herni onarımı şarttır.

Reklam Alanı


Epigastrik Fıtığın Belirtileri Nelerdir?

Epigastrik herni, genellikle göğüs kemiğinin ya da göğüs kemiğinin altındaki alanda ve göbek deliğinin üstünde bir yumru olarak kendini gösterir. Bu yumru, fıtığın içinden geçen bir yağ kütlesi sebebi ortaya çıkar. Çıkıntının olduğu alan her zaman ya da sadece öksürük ve hapşırıkla ya da hasta güldüğünde görülebilir. Bu yumru ya da kütle bazı durumlarda çok fazla büyüyebilir. Bir hasta aynı anda birden fazla epigastrik fıtık şikayeti ile cerraha başvurabilir.

Epigastrik herni, epigastrik bölgede hassasiyet ve ağrı yaşanmasına neden olabilir. Bunun yanında epigastrik fıtığın herhangi bir belirti göstermemesi daha yaygın bir durumdur.

Epigastrik Herni Sebepleri Nelerdir?

Gelişim sırasında karın duvarındaki dokular tamamı ile kapanmadığı için epigastrik bir fıtık oluşabilir. Yapılan araştırmalarla bu tür fıtıkların spesifik nedenleri ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Epigastrik herni hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. Bunun en büyük sebebi semptomların olmaması nedeniyle birçok kez rapor edilmemiş olmasıdır. Epigastrik bölgede yer alan karın duvarının diyaframa bağlandığı bölgede gerginlik yaşanması halinde epigastrik herniye neden olabileceği kanısı hakimdir. Hastalığın tedavisinde kesin çözüm epigastrik herni onarımı olarak bilinmektedir.

Epigastrik Herni Tedavisi

Epigastrik herni kendiliğinden geçmeyen ve komplikasyonlar neticesinde cerrahi operasyona gerek duyulan bir hastalıktır. Karın bölgesinde gelişen epigastrik fıtığın tedavisinde epigastrik herni onarımı tek tedavi seçeneği olarak görülür. Fıtığı zamanla büyüme eğiliminde olması ve ek komplikasyonlara ya da ağrıya neden olma riskinin yüksek olması nedeniyle bebekler için bile epigastrik herni onarımı önerilir. Onarımı tamamlamak için sadece dikiş ya da implante bir ağa ihtiyacınız olabilir. Cerrahın mesh ya da dikiş kullanımı fıtığın büyüklüğüne ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir.

Reklam Alanı


Epigastrik fıtığın acil operasyon gerektiren bası komplikasyonları vardır. Epigastrik fıtık tedavi edilmediyse, kusma ya da ateş gibi sorunlar varsa ve buna karın ağrısı da eşlik ediyorsa tıbbi tedavi görmek şarttır. Bunlar bağırsak tıkanıklığına işaret ediyor olabilir. Zaman kaybetmeden epigastrik herni onarımı yapılmalıdır. Epigastrik fıtığı onarmak için yapılan cerrahi bazı komplikasyonlar yaşanmasına da neden olabilir. Ameliyattan sonrası aşağıdaki semptomlardan bir ya da birkaçı yaşanıyorsa, tıbbi yardım alınmalıdır.

 • Hastanın yüksek ateş şikayetinin olması,
 • İdrara çıkmada zorluk çekmesi,
 • Cerrahi bölgede akıntı sorunu yaşanması,
 • Cerrahi bölgede ağrı ya da şişlik de artış yaşanması,
 • Durdurulamayan kanama varsa,
 • Mide bulantısı ve kusma şikayeti yoğunsa hastaya acilen tıbbi müdahale uygulanmalıdır.

Tedavi Edilmeyen Epigastrik Herninin Komplikasyonları ve Riskleri Nelerdir?

Epigastrik herni tespit edildikten sonra büyüme eğilimindeyse vakit kaybetmeden cerrahi müdahale yapılmalıdır. Epigastrik herni onarımı yapılmazsa hasta bağırsak kısımlarının geçmesine izin veren genişlemiş fıtık sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Ağrı ve hassasiyetin artması ya da bağırsak tıkanması gibi sorunlar yaşanabilir. Fıtık çok büyüdüğü zaman ve bir ağ ile bile tamir edilmesi neredeyse imkansız olan durumlar yaşanabilir. Epigastrik fıtığın onarımı için komplikasyonlar, cerrahi ve genel anesteziyi çevreleyen tüm temel komplikasyonları içerir. Bunlar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Reklam Alanı


 • Kanama ve şiddetli ağrı yaşanabilir.
 • Cerrahi alanda yara enfeksiyonu oluşabilir.
 • İyileşme sonrası yara izi kalabilir.
 • Kan pıhtıları oluşabilir.
 • Fıtık olmayan başka bir yumru gelişimi yaşanabilir.
 • Fıtığı onarmak için yapay bir ağ kullanılması durumunda ağ enfeksiyonu oluşabilir.

Reklam Alanı


Loader