En iyi doktor ve hastaneyi sizler için organize ediyoruz.

Uyuz Hastalığı Nedir? Uyuz Hastalığından Kurtulmak Mümkün Mü?Uyuz Hastalığı Nedir? Uyuz Hastalığından Kurtulmak Mümkün Mü?

Uyuz Hastalığı Nedir? Uyuz Hastalığından Kurtulmak Mümkün Mü?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Oğuz Küçükçakır, uyuz hastalığının kişinin yaşına ve şikayetlerine göre 2 ile 6 hafta arasında tedavi edilebileceğini söyledi.

Vücudun dayanılamayacak derecede kaşınması, tahriş olan deride yaraların oluşması durumunda uyuz hastalığından şüphelenilmeli ve en kısa zamanda bir dermatoloğa başvurması gerektiğini belirten Medicana Bursa Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Oğuz Küçükçakır, "Kadın, erkek ayırımı yapmadan her iki cinste, tüm yaş gruplarında, tüm etnik gruplarda, tüm sosyoekonomik düzeylerde görülebilir" dedi.

Uyuz Hastalığı Nedir?

Tıp dilinde skabies olarak tanımlanan uyuz hastalığı, uyuz böceği olarak bilinen sarcoptes scabiei von hominis adlı akarın neden olduğu bulaşıcı bir deri hastalığıdır. 0,3 ile 0,5 mm. boyutunda, gözle görülmesi pek mümkün olmayan akarın neden olduğu uyuz hastalığı, akarın cilde girmesi ile oluşur. Cildin üst katmanlarında tüneller açarak ilerleyen akar, yaklaşık 4 ile 8 hafta kadar yaşar. Ancak bu süre boyunca açtığı tünellere yumurta ve dışkı bırakır.

Uyuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Uyuz, kaşıntı ve deri döküntüsünün en yaygın belirtileri, parazitin proteinlerine ve dışkılarına karşı duyarlılıktan (bir tür “alerjik” reaksiyon) kaynaklanır. Özellikle geceleri şiddetli kaşıntı, uyuzun en erken ve en sık görülen semptomudur. Sivilce benzeri, kaşıntılı “uyuz döküntüsü” de yaygındır. Kaşıntı ve kızarıklık vücudun çoğunu etkileyebilir veya aşağıdakiler gibi yaygın bölgelerle sınırlı olabilir;

  • Parmak Araları
  • El Bileği
  • Dirsek
  • Diz Kıvrımları
  • Bel veya Göbek Çevresi
  • Göğüs
  • Cinsel Organlar

Reklam Alanı


Uyuz Hastalığı Tedavisi Nedir ve Ne kadar Sürer?

Uyuz hastalığının tedavisi geniş kapsama sahip olduğu için hassas bir şekilde doktorun söylediklerinin uygulanması gerekir. Tedavi sadece uygun ilaç, krem ve losyonların kullanılması ile değil, aynı zamanda çeşitli önlemlerin alınmasıyla gerçekleştirilir. Tedavi başladığı andan itibaren yaşanılan ortam ve kullanılan eşyalar uygun şekilde temizlenir. Gerekli durumlarda hastanın birlikte yaşadığı kişiler de tedaviye dahil edilir. Uyuz aile içindeki diğer bireylere bulaştığı zaman semptomların ortaya çıkması zaman alacağından belirti görülmese de diğer aile bireylerinin de losyon ve kremleri kullanması istenir. Tedavide kullanılan krem ve losyonlar, baş hariç boyundan itibaren aşağıya kadar tüm vücuda uygulanır. Permetrin, kükürt gibi tedavide kullanılan maddeleri içeren losyon ve kremler genellikle akşamları uygulanır ve en az 8 saat olacak şekilde beklenilir. Sabah olduğunda ve gerekli süre dolduğunda ise duş alınabilir.

Reklam Alanı


Loader